Šperky z drahých kameňov

Šperky majú silu byť tou malou vecou, vďaka ktorej sa budete cítiť výnimoční …

Od nepamäti si ľudia zhotovovali ozdoby z kameňov, kostí, slonoviny, mušlí, dreva, zubov a jantáru. V tejto fáze vývoja mali šperky za úlohu vyvolávať u nositeľa estetické pocity, u ostatných pocity obdivu a uznania, u nepriateľov strach a závisť.

Už v čase starovekého Egypta sa na výrobu šperkov používali aj perly a v Indii sa začala história diamantov.

V čase ranného stredoveku boli šperky takmer výlučne výsadou vládnucej triedy. 

Pre obdobie renesancie bol typický šperk farebný, reliéfny a druhovo veľmi bohatý. V tom čase už nebol iba samostatnou kompozíciou z kovu, ale aj zdobený drahými kameňmi.

V čase baroka začali šperkári využívať aj pôsobivý výbrus drahokamov. Osádzali nimi väčšinu osobných šperkov aj bohoslužobných predmetov pre novo založené kostoly a kláštory. Pri výrobe šperkov používali mnoho drahých kameňov ako napr. topáz, smaragd, amazonit, opál, granát, ametyst, perský tyrkys a podobne.

Na prelome 18. a 19. storočia vzrástol záujem o šperky z drahých kameňov. Začal veľký rozmach diamantových šperkov, nosili sa diamantové náušnice, prstene a náhrdelníky.

V polovici 19. storočia sa v dôsledku priemyselnej revolúcie začali používať k výrobe šperkov aj lacnejšie zliatiny a umelé kamene, čo viedlo k masovému rozvoju bižutérie. Výrobcovia sa snažili odlíšiť veľkovýrobu bižutérie od umeleckých šperkov a šperkov z drahých kameňov.

Šperk ako spoločenská záležitosť

V dnešnej dobe nosenie šperkov ostáva stále spoločenskou záležitosťou. Naďalej sú žiadané aj šperky z drahých kameňov, ktoré v sebe nosia energiu, silu a krásu Zeme. 

Takejto výrobe sa venuje aj náš „Svet minerálov“. 

Vyrábame ich s láskou, starostlivo a iba pre Vás.

Korál náušnice
Aqua Aura zlatá náramok 8 mm
X